top of page

O projekcie

SkaÅ‚y krzemionkowe byÅ‚y najbardziej pożądanym surowcem do produkcji narzÄ™dzi w epoce kamienia. Na terenie ziem polskich znajdujÄ… siÄ™ liczne zasoby doskonaÅ‚ej jakoÅ›ci surowców krzemionkowych, z których w przeszÅ‚oÅ›ci korzystano. WiodÄ…cÄ… rolÄ™ odgrywaÅ‚ tu miÄ™dzy innymi tzw. krzemieÅ„ "czekoladowy", którego zÅ‚oża zlokalizowane sÄ… w póÅ‚nocnym obrzeżeniu Gór ÅšwiÄ™tokrzyskich. Badania skoncentrowane na poszukiwaniu pozostaÅ‚oÅ›ci prehistorycznych punktów wydobycia i przetwarzania krzemienia prowadzone byÅ‚y tu od lat 20-tych XX wieku przez prof. Stefana Krukowskiego, a w latach nastÄ™pnych przez innych zasÅ‚użonych badaczy w dziedzinie archeologii i geologii.

​

Wszystkie dotychczasowe badania prowadzone metodÄ… obserwacji powierzchniowej, jak i regularnych wykopalisk doprowadziÅ‚y do odkrycia pozostaÅ‚oÅ›ci kopalni krzemienia z epoki kamienia i epoki brÄ…zu (Tomaszów, woj. mazowieckie, Wierzbica-Zele, woj. mazowieckie, Polany, woj. mazowieckie i in.) oraz licznych pracowni przetwórczych.

​

Obszar badań

​

Badania obejmujÄ… obszar póÅ‚nocno-zachodniej granicy zÅ‚óż krzemienia "czekoladowego" skoncentrowanego w wiÄ™kszoÅ›ci na terenie gminy OroÅ„sko, woj. mazowieckie. Obszar ten zostaÅ‚ wybrany do szczegóÅ‚owych badaÅ„, ponieważ w wyniku dotychczasowych prac prowadzonych metodÄ… obserwacji powierzchniowej jak i wykopaliskowej odkryto koncentracjÄ™ stanowisk zwiÄ…zanych z wydobywaniem i przetwórstwem krzemienia przez spoÅ‚ecznoÅ›ci, których gospodarka oparta byÅ‚a na Å‚owiectwie i zbieractwie w najstarszych okresach epoki kamienia: w paleolicie i w mezolicie.

​

Cel badań

​

Jedno z odkrytych stanowisk - OroÅ„sko II badane metodÄ… wykopaliskowÄ… przez S. Krukowskiego w 1935 roku, jako jedyne na tym obszarze, ujawniÅ‚o obecność podziemnych jam i szybów górniczych stanowiÄ…cych pozostaÅ‚ość po wydobywaniu surowca. Stanowisko jest wpisane do miÄ™dzynarodowego katalogu pozostaÅ‚oÅ›ci pradziejowego górnictwa (PL 1) obok innych dobrze znanych kopalni krzemienia (jak Krzemionki w Polsce czy Grimmes Graves w Wielkiej Brytanii). Jest też jednym z najstarszych w Polsce.

 

Celem badaÅ„ jest próba rekonstrukcji systemu osadnictwa skoncentrowanego wokóÅ‚ pozyskiwania i przetwarzania surowca oraz wzajemnych relacji przestrzennych i funkcjonalnych stanowisk: punktów pozyskiwania surowca, pracowni przetwarzajÄ…cych krzemieÅ„ i osad i obozowisk mieszkalnych w najstarszych okresach epoki kamienia: w paleolicie i w mezolicie w póÅ‚nocno-zachodniej strefie zÅ‚óż krzemienia. Ważnym aspektem prowadzonych prac bÄ™dzie ocena zależnoÅ›ci miÄ™dzy odlegÅ‚oÅ›ciÄ… od zÅ‚óż a charakterem osadnictwa i wpÅ‚ywu bliskoÅ›ci zÅ‚óż na na intensywność zasiedlania obszaru w poszczególnych okresach epoki kamienia, tym samym znaczenia górnictwa krzemienia w życiu codziennym spoÅ‚ecznoÅ›ci epoki kamienia.

​

Metodyka badaÅ„ 

​

Badania bÄ™dÄ… oparte na wynikach terenowych nieinwazyjnych (prospekcji powierzchniowej oraz geofizycznej) oraz sondażowych badaÅ„ wykopaliskowych, polegajÄ…cych zarazem na weryfikacji znanych już obecnie punktów osadniczych, jak i zlokalizowaniu nowych, dotÄ…d niebadanych stanowisk. Specjalistycznym analizom zostanÄ… poddane wszystkie uzyskane artefakty krzemienne, jak i szczÄ…tki zwierzÄ™ce i roÅ›linne. 
 

bottom of page