top of page

O projekcie

Skały krzemionkowe były najbardziej pożądanym surowcem do produkcji narzędzi w epoce kamienia. Na terenie ziem polskich znajdują się liczne zasoby doskonałej jakości surowców krzemionkowych, z których w przeszłości korzystano. Wiodącą rolę odgrywał tu między innymi tzw. krzemień "czekoladowy", którego złoża zlokalizowane są w północnym obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich. Badania skoncentrowane na poszukiwaniu pozostałości prehistorycznych punktów wydobycia i przetwarzania krzemienia prowadzone były tu od lat 20-tych XX wieku przez prof. Stefana Krukowskiego, a w latach następnych przez innych zasłużonych badaczy w dziedzinie archeologii i geologii.

Wszystkie dotychczasowe badania prowadzone metodą obserwacji powierzchniowej, jak i regularnych wykopalisk doprowadziły do odkrycia pozostałości kopalni krzemienia z epoki kamienia i epoki brązu (Tomaszów, woj. mazowieckie, Wierzbica-Zele, woj. mazowieckie, Polany, woj. mazowieckie i in.) oraz licznych pracowni przetwórczych.

Obszar badań

Badania obejmują obszar północno-zachodniej granicy złóż krzemienia "czekoladowego" skoncentrowanego w większości na terenie gminy Orońsko, woj. mazowieckie. Obszar ten został wybrany do szczegółowych badań, ponieważ w wyniku dotychczasowych prac prowadzonych metodą obserwacji powierzchniowej jak i wykopaliskowej odkryto koncentrację stanowisk związanych z wydobywaniem i przetwórstwem krzemienia przez społeczności, których gospodarka oparta była na łowiectwie i zbieractwie w najstarszych okresach epoki kamienia: w paleolicie i w mezolicie.

Cel badań

Jedno z odkrytych stanowisk - Orońsko II badane metodą wykopaliskową przez S. Krukowskiego w 1935 roku, jako jedyne na tym obszarze, ujawniło obecność podziemnych jam i szybów górniczych stanowiących pozostałość po wydobywaniu surowca. Stanowisko jest wpisane do międzynarodowego katalogu pozostałości pradziejowego górnictwa (PL 1) obok innych dobrze znanych kopalni krzemienia (jak Krzemionki w Polsce czy Grimmes Graves w Wielkiej Brytanii). Jest też jednym z najstarszych w Polsce.

 

Celem badań jest próba rekonstrukcji systemu osadnictwa skoncentrowanego wokół pozyskiwania i przetwarzania surowca oraz wzajemnych relacji przestrzennych i funkcjonalnych stanowisk: punktów pozyskiwania surowca, pracowni przetwarzających krzemień i osad i obozowisk mieszkalnych w najstarszych okresach epoki kamienia: w paleolicie i w mezolicie w północno-zachodniej strefie złóż krzemienia. Ważnym aspektem prowadzonych prac będzie ocena zależności między odległością od złóż a charakterem osadnictwa i wpływu bliskości złóż na na intensywność zasiedlania obszaru w poszczególnych okresach epoki kamienia, tym samym znaczenia górnictwa krzemienia w życiu codziennym społeczności epoki kamienia.

Metodyka badań 

Badania będą oparte na wynikach terenowych nieinwazyjnych (prospekcji powierzchniowej oraz geofizycznej) oraz sondażowych badań wykopaliskowych, polegających zarazem na weryfikacji znanych już obecnie punktów osadniczych, jak i zlokalizowaniu nowych, dotąd niebadanych stanowisk. Specjalistycznym analizom zostaną poddane wszystkie uzyskane artefakty krzemienne, jak i szczątki zwierzęce i roślinne. 
 

bottom of page